Domofon i Videodomofon

Systemy Domofonowe i Videodomofonowe są najczęściej spotykanymi urządzeniami chroniącymi posesję przed niekontrolowanym wejściem na jej teren osób postronnych.

Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie wejściowej leżącej w pierwszej strefie ochrony. W bardziej rozbudowanych systemach możemy kontrolować osoby zarówno przy furtce wejściowej, jak i przy drzwiach budynku. Istnieje również możliwość kontrolowania za pośrednictwem kamer całej drogi od furtki do budynku przebywanej przez wchodzącą osobę. digitec posiada w swojej ofercie szereg nowoczesnych urządzeń, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Specjaliści digitec z przyjemnością wyjaśnią wszelkie wątpliwości i zaproponują optymalne rozwiązania.

Domofon

Najprostsze systemy analogowe składają się z kasety zewnętrznej, zlokalizowanej przy furtce wejściowej, unifonu domofonowego ze słuchawką w budynku i z przyciskiem uruchamiającym zamek elektryczny w furtce. W systemach tych obudowa kasety zewnętrznej zawiera taką liczbę przycisków z tabliczkami opisującymi każdy z nich, ilu jest użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych kaseta zewnętrzna ma klawiaturę numeryczną z wyświetlaczem pokazującym wybrany numer. Komunikację między kasetą a mieszkaniem zapewnia układ elektroniczny. W systemach analogowych liczba przewodów rośnie proporcjonalnie do liczby użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych jest ona stała. Główną zaletą systemów analogowych jest prostota konstrukcji, łatwość montażu i niska cena. Dzięki temu są one popularne. Jednakże urządzenia cyfrowe mają nad analogowymi tę przewagę, że istnieje w nich możliwość korzystania z wielu dodatkowych funkcji domofonu. I tak zamek szyfrowy pozwala na otwieranie furtki lub drzwi wejściowych bez używania klucza, tylko za pomocą kodu wybieranego na klawiaturze. W części dostępnych na rynku domofonów zapewniono możliwość samodzielnego zmieniania przez lokatora kombinacji cyfrowej kodu. Każdorazowe jego użycie przez osobę wchodzącą na posesję jest we wnętrzu domu sygnalizowane dźwiękiem. Dostępne są również domofony z klawiaturą dotykową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Warto o nich pomyśleć w miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu. Aby zapewnić ciągłość działania domofonu nawet podczas zaniku napięcia elektrycznego w sieci, urządzenie wyposaża się w zasilanie awaryjne podtrzymujące jego pracę. Na tym możliwości się nie kończą. Urządzenie bowiem może przypominać o przypadkowym pozostawieniu otwartych drzwi wejściowych, a domofon wyposażony w zestaw głośno mówiący pozwala na komunikację z panelem bez użycia słuchawki. Również po naciśnięciu odpowiedniego przycisku możemy włączyć oświetlenie chodnika wiodącego do domu. Z kolei funkcja interkomu pozwala na komunikację między pomieszczeniami, np. kuchnią i garażem. Wystarczy, że użytkownik domofonu ze swojego pomieszczenia wystuka kod odpowiadający numerowi pomieszczenia potencjalnego rozmówcy, a połączy się głosowo z osobą przebywającą w tym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku dwu- lub trzykondygnacyjnego domu jednorodzinnego. Funkcja sygnalizacji głosowej jest szczególnym udogodnieniem dla osób niewidomych i słabo widzących. Domofon sygnalizuje głosowo, jakich przycisków dotykamy.

Videodomofon

Systemy videodomofonowe pozwalają na odbiór oprócz głosu również obrazu. Podobnie jak w przypadku domofonu, przy wejściu na posesję znajduje się kaseta z przyciskiem lub klawiaturą numeryczną, za pośrednictwem której gość sygnalizuje przybycie. Podniesienie przez domownika słuchawki uruchamia urządzenie umożliwiające rozmowę i obserwowanie gościa. W przypadku instalacji bardziej rozbudowanych system kamer pozwala śledzić krok po kroku drogę osoby wchodzącej. Zawsze mamy możliwość nie otworzenia kolejnych drzwi i powiadomienia ochrony lub policji o najściu przez osoby obce.

Systemy videodomofonowe dzielą się na systemy:

  • z przewodem koncentrycznym

Systemy z przewodem koncentrycznym oprócz standardowych funkcji wymienionych zostać rozbudowane o kolejne: interkom, dodatkowe kamery, dodatkowe wejścia z panelami wideofonowymi, możliwość rejestracji zdjęć gości pod nieobecność gospodarzy (moduł pamięci), podgląd wizji na odbiorniku TV (przez wejście wideo). Interkom pozwala na wywołanie dodatkowego monitora bądź słuchawki. Dzięki tej funkcji możemy się porozumiewać również z osobami znajdującymi się wewnątrz budynku.

  • bez przewodu koncentrycznego

Funkcje standardowe systemu videodomofonowego bez przewodu koncentrycznego obejmują: wywołanie, przesył fonii i wizji, otwarcie elektrozaczepu, podgląd wizji. Można je rozbudować co najwyżej o dodatkowe kamery i panele wejściowe. Zaletą tego systemu jest możliwość wymiany istniejącego systemu domofonowego na wideofonowy bez konieczności zmiany okablowania.

Kamery stosowane w systemach wideofonowych mogą „widzieć” również w nocy, dzięki podświetlaniu promieniami podczerwonymi. Wyposażenie kamery w obiektyw szerokokątny poszerza pole widzenia. W wideofonach stosuje się kamery monochromatyczne (czarno-białe) i kolorowe z monitorami ciekłokrystalicznymi. Wadą kamer kolorowych jest niska jakość obrazu spowodowana małą rozdzielczością i koniecznością oświetlania pola widzenia kamery. Systemy wideofonowe można wyposażyć w moduł pamięci, pozwalający na zapis obrazu i dźwięku przekazywanego z kamery i mikrofonu podczas naszej nieobecności. Kupując kamerę powinniśmy zwrócić uwagę na minimalną temperaturę, podczas której pracuje ona prawidłowo. Inaczej zimą możemy być zaskoczeni niefunkcjonowaniem wideofonu.